sık sorulan Sorular
Senin problemlerin var? Elimizden gelen en iyi yardım edelim. Cevapları bu SSS listesinde bulabilirsiniz ve aradığınızı bulamazsanız, support@timeteccloud.com adresine e-posta atın; sizinle orada olacağız.
Genel Konularında
Kullanıcı Lisansı Üzerinde
Hizmetler ve Özellikler
TimeTec Leave & TimeTec TA'nın Entegrasyonu Üzerine
Ödeme günü
Deneme
Fesih üzerine
Destek
Veri Depolamada
 Genel Konularında
1.  TimeTec Çözüm için yerel destek var mı?

Evet. TimeTec yaklaşık 120 ülkede 200'den fazla yetkili satıcıları vardır. Sen günde 24 saat, haftada 7 gün yıl boyunca hizmet için, e-posta yoluyla Skype, GoogleTalk bizimle iletişime geçebilirsiniz.

2.  Nerede TimeTec Çözüm Server yeri nedir?

Şu anda, TimeTec platformu Batı Kaliforniya, Amerika Birleşik Devletleri yer almaktadır.

3.  Kendi bulut platformu kurmak, veya bir üçüncü taraf satıcı ile çalışıyor musunuz?

TimeTec anda Bulut platform sağlayıcısı gibi davranan Amazon EC2 ile çalışıyor.

4.  TimeTec için uptime garantisi nedir?

Burada (tıklayın http://www.timeteccloud.com/guarantees daha fazla bilgi için).

5.  senin bulut benim veri ne kadar güvenli?

Merak etmeyin, biz verilerinizi güvenli tutmak için gerekli önlemleri dağıtmak ve bizim bulut verileri yönetmek için yerinde yeterli kurtarma planları var.

6.  Ben bırakın TimeTec kullanmak için sistem gereksinimleri karşılamak gerek var mı?

Neyse ki, hayır. TimeTec bırak tüm tarayıcılarda ve tüm mobil cihazlarda çalışır.

7.  Nerede bırakın TimeTec satın alabilirim? Ben yurtdışında olduğum, ben hala ürünü kullanabilir miyim?

Bu bulut dönemde, bu kadar uzun bir internet bağlantısına sahip, ürün olduğunu ve uzakta olsa bir şeyler nezaret.

8.  Benim bölgedeki mevcut bırakın TimeTec mı?

Evet bu TimeTec bırak bir bulut taban sistemi olduğundan, dünya çapında erişilebilen, Internet'e her zaman mevcuttur, olduğunu.

9.  TimeTec uygulaması ve web arasındaki veri senkronizasyonu anında gerçekleşiyor mu?

Kesinlikle! Bununla birlikte, eşitleme olup olmadığından emin değilseniz, ekranı yenileyin ve tamamlayın!

10.  TimeTec uygulaması satın almam mı gerekiyor yoksa herhangi bir uygulama içi satın alma var mı?

TimeTec uygulaması, iOS ve GooglePlay'den ücretsiz olarak yüklenebilir, ancak TimeTec TA veya TimeTec Leave gibi TimeTec çözümlerine abone olduğunuzda bunu yalnızca sonuna kadar kullanabilirsiniz.

11.  TimeTec İzin uygulamasının ortalama süresi nedir?

Şirketinizde kaç tane çalışanın olduğuna ve izin politikası, tahakkuk kuralları, kısıtlamalar vb. Gibi konuların ne kadar karmaşık olduğuna bağlıdır. Birkaç saat içinde halledebilir veya daha büyük bir organizasyon için daha uzun sürebilir. Endişelenmeniz gerekmez, çünkü TimeTec destek ekibi her zaman size yardımcı olması için orada olacaktır.

 Kullanıcı Lisansı Üzerinde
1.  TimeTec'i ücretlendirme mantığı nedir? Uygulama maliyetini düşürmek için lisans sayısını kullanıcı sayısına göre hesaplamak yerine 10 kullanıcıdan bir blok bırakın mı?

Personel devri hiçbir zaman sabittir ve bir şirkette her zaman değişir. Her yeni işe alım için ayrı bir lisans almak için ücret almak hantaldır, çünkü TimeTec'den lisans aboneliği ve ödeme sürecini sisteme kaydetmeden önce göndermek zorundaysanız veya bir kullanıcı lisansını iptal etmeniz gerekiyorsa istifa etti. Kullanıcı lisansı blokları başına 10 kullanıcıya ücret vermek, bir şirketin istediği zaman kullanılmak üzere bazı yedek lisanslara sahip olmasını sağlayacaktır. TimeTec Leave lisans abonelik ücreti, kullanıcı başına ayda yalnızca USD2, pazarda nispeten düşük ve grup lisansının bir birimi olarak en az 10 kullanıcıya, yalnızca sizin için yüksek kalite ve güvenilir sistem sunma konusundaki yatırım ve taahhüdümüzü haklı kılmak için verilmiştir.

2.  Şirketim bir yıllık bir abonelik faturalandırma döngüsüne sahipse ve yılın ortasında yeni personel tutuyor ve yedek kullanıcı lisansları tükendim, yeni Kullanıcı Grubu Lisansı satın alıp faturalandırma döngünüzle hala eşzamanlayabilir miyim?

Evet, istediğiniz zaman yeni bir Kullanıcı Grubu Lisansı'na abone olabilirsiniz ve faturalandırma döngününüzün son kullanma tarihine (aylık olarak hesaplanmıştır) eşzamanlayabilirsiniz. Mevcut son kullanma tarihinizin geri kalan aylarına göre ücretlendirilirsiniz. Aksine, personel azaltılması nedeniyle Kullanıcı Grubu Lisansınızı azaltmak isterseniz, USD10 ve banka ücretinin eksi idari masrafını ekleyerek geri ödemeyi iptal edebilir ve alabilirsiniz.

Not: Abonelik İndirimi Süresi, Faturalandırma Döngüsü'ndeki ek Kullanıcı Grubu Lisansı aboneliği için geçerli değildir.

3.  Sistemin kurulumunda ve veri girişi sırasında tekrar eden görevlerden tasarruf etmek için ücretsiz deneme verilerim abone olduğum hesaba aktarılabilir mi?

Kesinlikle. Sistemimiz, tekrar eden veri girişi ve sistem kurulumundan kaçınmak için ücretsiz deneme verisinin abone olan hesaba taşınmasına izin vermek için tasarlanmıştır.

 Hizmetler ve Özellikler
1.  çalışanların izin başvuruda zaman anlık bildirim alabilir miyim?

Evet. Üstleri push bildirimi almak ve aynı zamanda tüm izin uygulamaları için e-posta göndereceğiz.

2.  Nasıl izin isteği onayı yapabilirim?

Bunun TimeTec bırak uygulaması veya web ve onaylamak üzerinden isteği kontrol edin. izni ve onaylayanlar listesinde ayrıntıları referans için kullanılabilir.

3.  Ben diğer çalışanların rezervasyonu yaprakları görmek mümkün miyim?

Evet. Bütün yapraklar çalışanların görünümü için bir takvimde görüntülenir.

4.  Sistem, eleman alımını ve ayrılmayı destekliyor mu?

Evet. Alınan mevcut izin ve teraziyi içe aktarabilir ve xls dosyasını kullanarak TimeTec Leave'e içe aktarabilirsiniz.

 TimeTec Leave & TimeTec TA'nın Entegrasyonu Üzerine
1.  TimeTec TimeTec TA ile aynı kimlik bilgileriyle erişilebilir mi?

Hem TimeTec TA hem de TimeTec Leave için aynı kullanıcı hesabına abone olabilirsiniz. Deneme, Şirketin> Şirket Hesabı altındaki Yönetici Hesabım ayarlarından etkinleştirilebilir. Kullanıcılar ayrıca her iki uygulama için de aynı giriş kimlik bilgilerini kullanabilecektir.

2.  Hem TimeTec TA hem de TimeTec Leave kullanırsak şirket ve kullanıcı bilgilerini paylaşabilir miyiz?

Kesinlikle! Şirket bilgileri, organizasyon yapısı, izin türleri bu iki uygulama içerisinde paylaşılacak, dolayısıyla bunları tekrar ayarlamak zorunda değilsiniz. Bununla birlikte, kullanıcı hesabı için, sistemin kullanıcılarını, çözümü kullanabilmeleri için doğru uygulamaya atamanız gerekecektir.

3.  TimeTec ile uygulanan yapraklar TimeTec TA'da yapılandırılan görev listesine ve programlara yansıtılmalı mıdır?

Evet, onaylanan yapraklar TimeTec TA'nın Kadroya Genel Bakışında görünür olacak; Hem web'de hem de mobil uygulamada.

TimeTec App modülünden çıkma ile ilgili sorular (Kullanıcı görüş açısı)
1.  Pasta grafiği ana sayfada ne gösteriyor ve izin dengesine göre değişecek mi?

Pasta grafiği, cari yıldaki tüm izin türleri için toplam izin izinlerini temsil eder. Kullanılan her izin, bakiyenizden düşülecek ve mevcut bakiyeniz pasta grafiğine uygun şekilde yansıtılacaktır.

2. Doğrudan Uygulamanın ana sayfasından bir izin başvurusunda bulunabilir miyim?

 Evet. Sayfanın sağ üst kısmındaki + simgesine hafifçe dokunun. Ancak, akıllı telefonunuzda TimeTec App bırak seçeneğini kullanmanız sizin için daha elverişli olacaktır. Yüklü değilseniz, şimdi doğru zamanı yapmanız gerekir. App, iOS ve Android'de kullanılabilir; sadece TimeTec Leave yazıp ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

3. Herkesin iznine genel bakış edebilmem için, App içinde bir takvim işlevi var mı?

Takvim işlevi, TimeTec App'ten Çık'ın ikinci sürümünde mevcut olacak. TimeTec Leave, her bir kişi için farklı erişim düzeyine sahip olacak şekilde tasarlanmıştır, yalnızca erişim seviyenize göre görüntüleyebilirsiniz. Her neyse, takvim işlevinde yakında güncel tutmaya devam edeceğiz, böylece sizi izlemeye devam edin!

4. Bütün yapraklarımı harcadıktan sonra ne olacak?

Daha fazla izin için başvurmanıza izin verilmeyecektir. Bununla birlikte, izin türü seçiminde de mevcut olan ödenmemiş yapraklar için yine de başvuruda bulunabilir ve diğer yaprak türleriyle aynı onay sürecine girmeniz gerekir.

5. TimeTec App bırak düz bir hesap kurabilir miyim?

Hesabın kurulumu yalnızca web portalında yapılabilir, çünkü bir yönetici, sistem kurulduğunda hata yapmamak için dikkat etmesi gereken birçok ayrıntı vardır. Dolayısıyla, kurulumun küçük ekranlı bir akıllı telefon yerine bir bilgisayar gibi daha büyük bir ekranda yapılması önerilir.

6. TimeTec App'den ayrılınca profil resmimi veya adresler gibi diğer bilgileri değiştirebilir miyim?

Profil bilgilerinin değiştirilmesi yalnızca Yönetici tarafından yapılabilir, çünkü TimeTec Leave şirketin bir sistemidir ve TimeTec Leave'deki tüm bilgiler istihdam kayıtlarındaki bilgileri takip etmelidir. Herhangi bir bilgi değişikliği, İnsan Kaynakları ve üstünüzün onayı ile yapılmalıdır.

7. TimeTec App bırak parolamı değiştirebilir miyim?

Forgot Password özelliği, TimeTec Leave uygulamasının ikinci sürümünde bulunur. Şimdilik web üzerinden şifrenizi değiştirebilirsiniz. En son gelişme konusunda sizi bilgilendirmeye devam edeceğiz. Bizi izlemeye devam edin!

8. İzinli olma iznimi daha hızlı almam için Uygulama içinde yapabileceğim bir şey var mı?

Oh evet! Onaylayanı uygulama ayrıntı sayfasında buzz yapabilirsiniz ve onaylayıcınıza anında haber verilecektir. Bununla birlikte, gecikme onaylayıcınızdan kaynaklanıyorsa, sistemin yapabileceği hiçbir şey yoktur, ancak süreci hızlandırmak için onu kişisel olarak arayabilirsiniz.

9. İzinlerim onaylanırsa / reddedilirse herhangi bir bildirim alacak mıyım?

Evet. İzininiz onaylandıktan veya reddedildikten sonra hem uygulama hem de e-posta bildirimi alacaksınız.

10. Uygulamadan çıktığımda hâlâ bir bildirim alacak mıyım?

Evet. Cep telefonunuz İnternet'e bağlı olduğu sürece bunları alacaksınız.

TimeTec Leave Web modülüyle ilgili sorular (Yönetici görüşü)
1. TimeTec Leave TimeTec Leave web'de şifremi değiştirdiğimde App çalışmayı bırakıyor (oturum açmış durumda). Bu normal mi? Eğer öyleyse, ne yapmalıyım?

Evet. Bunun nedeni, uygulamanın güvenlik doğrulamasından kaynaklanmaktadır. Başka bir deyişle, uygulama şifrenizin değiştirildiğini tespit etti ve uygulamada giriş yapmak için yeni şifrenizi girmeniz gerekecek.

2. TimeTec Leave'deki şifreyi değiştirecek miyim, örneğin TimeTec TA gibi abone olduğum diğer çözümleri etkiler mi?

Evet. TimeTec çözümü, kullanıcı kimliği doğrulaması için Tek Oturum Açma yöntemini kullanıyor. Bu nedenle, herhangi bir uygulamada şifrenizi değiştirdiğinizde, diğer uygulamalarda da geçerli olur.

3. Bir Kullanıcı, TimeTec Leave içinde Yönetici'nin neler yapabileceğini tam olarak görebilecek mi?

Hayır! Yönetici, kullanıcının erişmesine izin verilmeyen onay modülünü görüntüleyebilir.

4. TimeTec Leave'de Yönetici ile Kullanıcı Hesabı arasındaki farklar nelerdir?

Yönetici, şirket izni ayarlarını yapabilir, kullanıcının izin izinlerini, bakiyelerini vb. Tadil edebilir. Ayrıca, Yönetici de personelin onaylayıcılarından biri ise, izin onayı yapabilecektir. Öte yandan, TimeTec İzin'deki Kullanıcı yalnızca izin uygulamak / iptal edebilir, izin izinlerini ve bakiyelerini, takvimlerini vb. Görebilir.

5. Neden Ayrılan Tip Altında Kötülük İndirilebilir / Ödenmeyen / Ödenmemiş / Ödenmemiş olarak ayarlanabilir seçeneği var mı? Terimler kabaca aynı şeyi ifade etmiyor mu?

İndirilebilir izin, izninizin belirli miktarda bakiyeden oluştuğu yerdir, örn. Yıllık İzin. Muafiyetten muaf tutulan izin, denge tutarı olmayan bir izin türüdür, örneğin Annelik İzni. Şirketin politikasına bağlı olarak, daha sonra hangi izinin Ücretli veya Ödenmemiş olarak nitelendirileceğini belirleyebilirsiniz. Basit bir örneğe göz atalım: Bir şirket, Acil İzin Almayı ölçmek için bir sınıra sahiptir; bu nedenle Acil İzin vergiden düşülebilir ve Ödenmemiş olarak etiketlenebilir. Bununla birlikte, Bir Analık İzni, indirilemeyen ve ödenen izin olarak kabul edilir.

6. Add Left Type altındaki Renk Referansının işlevi nedir ve neden bu kadar önemlidir?

Ana sayfa 'daki pasta grafiğini ve takvimi görüntülediğinizde renk kolay referans olması içindir.

7. Ayarlar Bırak altındaki bir hata fark ettim, varsayılan hatayı düzenleyebilir miyim ve işlem hemen etkili olur mu?

Evet. Düzenlenen tüm ayarlar kaydedildikten hemen sonra etkinleşir.

8. Ayılar Bırakma komutuyla yanlışlıkla silersem eylemlerimi geri almanın bir yolu var mı?

Ne yazık ki hayır. Terk Türü veya İzin Verme Politikası'nı tekrar yaratmanız gerekecek. Herhangi bir şeyi silerken bir onay mesajının isteneceğini lütfen unutmayın.

9. Tatil sekmesinde bir İthalat Tatili fark ettim, tam olarak ne işlev görüyor ve her ülke için geçerli?

Hazırladığımız bayramları ülkenize göre alabilirsiniz ve manuel olarak ekleme yapmanıza zaman kazandırır. Ayrıca, listenin güncellenmesi için çok çalışıyoruz.

10. İthal Tatil işlevine bağımlı kalmak istemiyorsam, tatil dönemini manuel olarak ayarlayabilir miyim?

Evet. Tarihleri ​​seçip tatilin adını girmeniz yeterlidir.

 Ödeme günü
1.  Ben don 't güven online ödeme. Diğer ödeme modlarını kullanabilir miyim?

Evet. Bizim yerel yetkili satıcıya ödeme yapabilirsiniz. yerel bayi ödeme aldıktan sonra biz abonelik hesabı aktif hale getirecektir.

2.  Ben ne yapmalıyım, yerel para birimi cinsinden ödemeyi tercih?

Biz ABD doları abonelik ücreti. Eğer yerel para birimi kullanan ödemek istiyorsanız, bizim yerel yetkili satıcılara ödeme yapmayı tercih edebilir. Ama toplam miktar ABD doları karşısında yerel para biriminin sonra döviz kuruna dayalı olacaktır.

3.  Sana online ödeme yaparken banka ücretleri ödemek gerekiyor mu?

Hayır, sadece fatura üzerinde tam miktarı ödemek zorunda.

 Deneme
1.  Bu bir deneme hesabına kaydolmak için kolay mı?

Oh evet! Web sitemizden sadece KAYIT yapmanız ve birkaç önemli ayrıntıyı doldurmanız gerekiyor ve siz de gayet iyisiniz. Bununla birlikte, hala TimeTec Leave'i geliştirdiğimizden, kaydınızı ilk önce gönderebilirsiniz. Uygulama deneme için kullanılabilir olduğunda sizi güncelleyeceğiz.

 Fesih üzerine
1.  Benim şirket abonelik sona erdirmek isteyen herhangi bir geri ödeme almak mümkün?

Evet, ay eksi 10 USD yönetim ücretleri ve banka masrafları ile hesaplanan kullanılmayan abonelik için geri ödeme alabilir.
senin abonelik ücreti bizim yerel yetkili satıcıya ödendi, size aboneliğinizi sona erdirmek yardımcı olmak için onları bilgilendirmek ve onlardan iadenizi almak zorunda.

2.  Şirketim TimeTec Leave Solution 'nın aboneliğini sona erdirme kararı aldığında şirket verilerimi alabilir miyim?

Eğer csv formatında veri indirmek için Evet, kayıtlı e-posta yoluyla bir bağlantı göndereceğiz. 45 gün ek süre boyunca ilgili verileri indirmek önerilir. ödemesiz dönemden sonra, bizim sunucudan veri kaldırır ve o ödemesiz dönem pişman sonra herhangi bir veri kaybı.

3.  Zaten sonlandırıldı zaman benim şirket benim abonelik yenilemek misiniz?

sonlandırma onaylandıktan sonra aboneliğiniz yenileme ödemesiz 45 gün içinde mevcuttur. Bundan sonra, veriler sunucudan kaldırılır ve yeni bir abonelik ile başlar ve tüm sistem işlem yeniden kurmak geçmek zorunda olacak.

 Destek
1.  Nasıl TimeTec bırak Çözüm için teknik destek alabilirim?

Bize bir e-posta damla support@timeteccloud.com~~V ve destek ekibimizden hızlı bir yanıt sağlanır. TimeTec destek 24 saat, haftada 7 gün, tüm yıl boyunca mevcuttur.

2.  'Ben TimeTec bırakın Çözüm aşina değilim. Kurulum hesabıma en iyi yolu nedir?

Uygulama Sihirbazı size yardımcı olacaktır. Yapmanız gereken tek şey verilen talimatları takip etmektir ve 'kurulum hiçbir zaman hesap mümkün olacak . Herhangi bir durumda sıkışmış iseniz, destek yardım için kullanılabilir.

3.  Ben TimeTec bırak Çözüm daha fazla anlamak istiyorum. Ben katılabileceği bir eğitim var mı?

Yakında Webinar oturumları organize edilecektir. Sen çözüm üzerinde daha fazla anlamak için katılmak için bekliyoruz. oturumu ücretsizdir, ancak oturumu katılmadan önce, koltuk ayırmak gerekiyor. Web Semineri oturumları için Program yakında sunulacaktır

 Veri Depolamada
1. TimeTec, izin verilerimi ne kadar süre saklıyor?

TimeTec Leave, izin verilerinizi toplam 5 yıl tutar; canlı veri, 2 yıllık bir süre boyunca mevcuttur ve bu süreden sonraki tüm veriler Arşiv bölümüne 3 yıla kadar taşınacaktır. En az masrafla veri depolama birimini 1, 2 veya 3 yıl daha uzatabilirsiniz. Arşiv verileri, Destek> Arşiv bölümünde bulunabilir.

2. TimeTec, verilerimi 5 yıldan daha uzun süre temizlemeye bırakılsın mı?

İzin verileri günlük olarak tasfiye edilecektir. Örneğin, bugün 2018-1-1 ise, 2012-12-31'deki izin verileri silinecek ve gün geçtikçe 5 yıl önceki veriler gün geçtikçe otomatik olarak temizlenecektir.

3. İzin verilerimi manuel olarak yedeklemem gerekiyor mu?

İzin verileriniz sunucumuzda 5 yıla kadar güvenli bir şekilde saklanacak, ancak kendi kayıtlarınız için 5 yıllık sürenin çok üzerinde olan arşiv verilerini saklamanız önerilir. İzin verilerini Rapor'dan dışa aktarabilir ve yerel PC'nize depolayabileceğini unutmayın.

4. İzin veri depolama süresini nasıl uzatabilirim?

'Veri Depolama Süresini Uzat' (yalnızca hesap sahibi veya fatura yöneticisi için geçerlidir) 'yi tıklayarak 1, 2 veya 3 yıllık ek veri saklama süresi için abone olabilirsiniz. Ücretlerin, arşivlenen yılda ve uzatma döneminde bulunan kullanıcıların sayısına bağlı olacağını unutmayın.
Genişletilmiş verilerinizi Destek> Arşiv bölümünde göreceksiniz.

Veri Depolama Uzantısı için fiyatlandırma bu bağlantıya bakınız. https://www.timetecleave.com/pricing_order